Blonde [2022]

Blonde
Netflix / 2022
Režija: 
Andrew Dominik, Joyce Carol Oates
Scenario: 
Andrew Dominik,
Zemlja proizvodnje: 
USA
Jezik: 
Engleski
5.0
5

Kao antipod odlične biografije ČUDOVIŠTA (MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY) , u skoro svakom smislu, imamo PLAVUŠU… Film koji je najavljivan kao ne toliko biografija koliko „horor film o slavi“, kao nepodnošljivi košmar i psiho-tortura-pakao sa NC-17 rejtingom… I odmah moram reći da sam snažno razočaran. Posle ogromnog hajpa, na koji sam se i ja delimično primio, jer mi se javljalo da bi ovde mogao ležati masterpis, nažalost, ono što sam video na kraju nije opravdalo ta očekivanja.

Izlišno je reći da moja evaluacija ovog filma nema veze sa ruljom koja bljuje po internetima dve vrste budalaština: 1) „buaaa, film je mnogo nasilan i mračan i gadan, a ja sa svojom đecom, i babom pride, oću o Merlinki da gledam vedar, veseo i razdragan film!“ i 2) „buaaa, oskrnavili su našeg idola, našeg anđela, našu sveticu prikazali kako gola baulja, abortira i pobacuje, bljuje u kameru, puši kurčeve, jebu je zguza i sve tako neke gadosti!“

Moj problem s ovim filmom nije u tome što je mračan i gadan (hell, pa baš zato sam poitao da ga gledam!), niti što je obeščastio neku pretpostavljenu idiličnu sliku o glumici o kojoj takvu sliku nisam ni imao. A nije mi problem ni u tome da li je i koliko je istinit, na kraju krajeva. Ovo je FILM, igrani, glumljeni, režirani, a ne dokumentarac; dakle jedna umetnička vizija, zasnovana na knjizi koja je takođe ROMAN, a ne dokumentarna biografija. Kad povodom umetnosti čujem tako praznoglavo, prvoloptaško posezanje za rečima „istina“ i „stvarnost“ hvatam se za pištolj! Kao što ja to uvek ponekad volim da ponovim, UMETNOST JE LAŽ KOJA GOVORI ISTINU.

I baš zato me je ovaj film zanimao da ga pogledam smesta (a ne mesec ili godinu dana kasnije) – ne zato što, navodno, govori o MM (koja uopšte ne spada u top-100 osoba čiji me život i delo najviše zanimaju; pa čak ni u top-200), nego zato što sam se nekako nadao i priželjkivao da je to film koji jednu fikcionalizovanu i stilizovanu verziju njene životne priče koristi kako bi na originalan i beskompromisan način kazao nešto o temama daleko većim od životopisanija tamo neke starlete i glumice – temama kao što su Slava, Bogatstvo, Moć, Holivud, Muški Gejz, Ženskost, Ženska objektifikacija, Kancer Patrijarhata i njegove temeljne Mizoginije, Šovinizma i Eksploatacije…

Znači, Feminista u meni i Horordžija u meni seli su zajedno pred ovaj film, nadajući se golicanju svojih respektivnih G-tačaka… i obojica su na kraju ostali hladni, ili u najboljem mlaki, pretežno neuzbuđeni ovim filmom. To je poslednji uticaj koji bi jedna PLAVUŠA trebalo da ima, ali jbg, tako je kako je. Površniji neka se ovim oduševljavaju (a ima ih onoliko! mnogima će ovo biti film godine!) – ja ne vidim čime bih, i zašto.

Pre svega, reći će neko da mešam babe i žabe, i da je glupo da uopšte poredim ČUDOVIŠTE i PLAVUŠU. DAMER je serija koja ukupno traje skoro 10 sati, više nego tri puta više od tročasovne BLONDE. DAMER je o Zlikovcu, BLONDA je o Žrtvi. Najzad, njihove stilizacije su prilično radikalno različite – dok je DAMER urađen relativno konvencionalno realistički, žena zvana BLONDA je hiperstilizovana na trista načina: tu se skače između crno-belog, sepije i kolora prilično proizvoljno (barem je meni promakao sistem, if any, u tome kad će i šta da bude u boji, a šta ne), iz kvazirealizma se naglo skače u delirični subjektivizam (što je prilika za neke zabavne vizuelno-rediteljske egzibicije, koje nisu bez pregnantnosti značenjem, npr. kad tokom njenog prvog pobačaja na plaži umesto muža do nje prvi dotrče fotoreporteri sa svojim blicevima; ili kad ima stvarnost-ili-san košmar posle nametnutog abortusa), a elipse su toliko ogromne da ono što sam tim povodom gunđao oko DAMERA deluje kao bezveznjačko cepidlačenje u odnosu na ponore neizrečenog i neprikazanog, a suštinski važnog, ovde u BLONDI…

Preporuka

share
share